Dovolená v Itálii

Vzhledem k tomu, že poháry se vším, co turistům Itálie může nabídnout opravdu přetékají, stává se tato země oblíbenou destinací pro návštěvníky z cizích zemí, a to v jakékoli roční době. Oblíbené jsou však zejména historické a umělecké památky či přímořská letoviska.

Co se týče italských měst a městeček, nabízejících návštěvníkům svou bohatou historii, památky známé snad po celém světě, křivolaké uličky, lemované drobnými obchůdky se sortimentem všeho druhu, ale i rušné ulice velkoměst, pak by se vhodná doba pro jejich návštěvu dala vymezit od počátku období jara do začátku podzimu. V tomto období historická města praskají ve švech pod náporem turistů, a proto je nasnadě si např. ubytování či vstupy do vyhledávaných objektů rezervovat předem. Vyhnete se tak bezcílnému bloudění městem při hledání vám vyhovujícího hotelu či dlouhým frontám např. před Koloseem. Výjimku v tomto období snad tvoří pouze srpen, kdy obyvatelé měst často jezdí k moři a města se tudíž malinko vyprazdňují.
Oblíbenou destinací tohoto typu je bezpochyby hlavní město Řím, lákající svými o historii vyprávějícími pamětihodnostmi jak z dob antických, tak i z doby renesanční či barokní. Zájemci o poznávání památek však Itálie může směle nabídnout např. Florencii – perlu renesance, Pisu s její známou siluetou Šikmé věže, přístavní město Neapol, Bolognu s nejstarší evropskou univerzitou, či snad Milán a nesmíme opomenout i kouzelná letoviska, jakými jsou San Gimignano nebo Alberobelo se svými typicky italskými zákoutími.

Přímořským letoviskům počasí přeje již od června, avšak hlavní nápor zažívají během července a srpna. Ani u dovolené v červnu není důvodu k obavám, protože teplota vzduchu i vody už jsou v Itálii poměrně vysoké (viz. tabulka teplot) a vhodné ke koupání. Finančně výhodnější je italské pobřeží navštívit na konci srpna nebo v září, kdy ceny za ubytování i služky klesnou mnohdy až trojnásobně.
Mezi nejmalebnější přímořská letoviska patří Kampánie. Turisty vyhledávaná je i oblast Bibione, Ligurská riviéra a další.

Období od listopadu po březen je vymezen pro lyžařskou sezónu.

Cesta a pobyt v Itálii nevyžaduje pro turisty žádná povolení ani víza, pokud bude ovšem délka pobytu kratší než tři měsíce. V případě, že by měl váš pobyt zde trvat déle, je třeba si zažádat o povolení k pobytu, a to na jakékoli policejní stanici. Zde je pak nutné vyplnit formulář k pracovnímu či studijnímu povolení. Obvykle je v této souvislosti třeba i pasové fotografie a fotokopie pasu.

Do Itálie se lze dopravit všemi možnými způsoby: letadlem, autobusem, vlakem a samozřejmě autem.
Autem je nejlepší cesta přes Rakousko po dálnici, kde se platí mýtné. To je poměrně vysoké a zvláště pak v úsecích, kde je hodně tunelů, kterých si Italové dosti cení. Např. za průjezd osobním autem v úseku od rakouských hranic do Florencie utratíte cca 30 €. V Itálii je silniční doprava poněkud jiná, a to především v řidičských návycích. Jsou zde sice dopravní značky, semafory i značení silnic, ale mnohdy málokdo z řidičů nějaká pravidla respektuje. Je běžné zde přejít na červenou nebo vjet s autem do jednosměrné ulice. Nutno ale říci, že je zde (při vší nebezpečnosti jízdy italských řidičů) poměrně málo dopravních nehod, a že na silnicích panuje ohleduplnost.

Na dálnicích a silnicích v Itálii se příliš často nesetkáte s benzínovými stanicemi našeho typu (s občerstvením a toaletou) a WC nejsou dokonce obvykle ani na odpočívadlech. Cena pohonných hmot je zde také vyšší než v Čechách (rok 2009 cca 1, 30 €/ litr nafty).