Lombardie

Kraj Lombardie se rozprostírá na švýcarských hranicích od Alp přes jezera Lago di Como a Lago Maggiore až k Pádské nížině. Návštěvníky zaujme coby kraj s vilkami se zahradami plnými azalek, kraj bohatých měst a paláců i působivých kostelů.

Hlavním střediskem Lombardie je Miláno, centrum módy, obchodu a finančnictví. Panuje v něm rušná atmosféra a navzdory všeobecným vizím je to spíš honosné a bohaté město, srdce italské ekonomiky. Již odedávna je důležitým střediskem obchodu, ležícím na křižovatce zaalpských cest a kořistí mocných rodů. Dnes zosobňuje kosmopolitnost a eleganci Itálie.

Jednou z nejnavštěvovanějších památek v Miláně je jistě Milánský dóm, gotická katedrála, s jejíž stavbou bylo započato na konci 14. století.
Dominikánský kostel a klášter Santa Maria delle Grazie ukrývá ve svých zdech jedno z nejznámějších uměleckých děl světa, Poslední večeře od Leonarda da Vinci.
Miláno je také domovem jedné z nejprestižnějších a nejuznávanějších světových operních a baletních scén, divadla La Scala.

Penziony v Miláně nabízejí ubytování od 40-50 euro za osobu na noc, ale v sezóně se určitě vyplatí mít pokoj rezervovaný předem.

Mezi další zajímavá města v Lombardii patří např. Monza, Mantova nebo Bergamo. Za návštěvu určitě stojí i jezero Lago di Como, zasazené do idylické scenérie hor a rozeklaných úbočí, zahalené takřka do tajuplného ticha. Turisté sem míří za odpočinkem, inspirací, procházkami v okolních kopcích nebo si zajezdí na loďce. Dlouhé, úzké jezero ve tvaru vidlice skýtá úžasnou podívanou na alpy a vzkvétající města Como a Lecco.

Lago Maggiore je rozlehlá vodní plocha, zrcadlící se až do Švýcarských Alp. Vyznačuje se vřelejší a romantičtější atmosférou než Lago di Como. Na pozvolna se svažujících březích rostou sporýši (odtud římský název jezera – Verbanus), kamélie a azalky. Uprostřed jezera se nacházejí roztomilé Boromejské ostrovy, pojmenované po ústředním patronovi jezera, Karlu Boromejském.

Tags: