Řím

Hlavní město Itálie Řím se rozkládá na ploše 1 500 km2 a v jeho aglomeraci žijí 4 miliony obyvatel. Město leží na sedmi pahorcích, prý sem vedou všechny cesty a bezpochyby si ho zamilujete!
Středem města prochází Via dei Fori Imperiali, jedna z hlavních dopravních tepen, která protíná střed antického Říma. Právě jednou z jeho nejznámějších památek je Koloseum, které snad musí vidět každý návštěvník tohoto města.

Centrem antického Říma a v současné době nejnavštěvovanějším místem je Forum Romanum. Nachází se zde množství antických staveb, jejichž kámen byl v minulosti rozebrán a posloužil pak při stavbě zdejších kostelů.

Někdejším náboženským centrem Říma byl Kapitol, kde stálo několik svatyní. Kapitolské náměstí je obklopeno několika významnými budovami. Nachází se zde například Senátorský palác Palazzo dei Conservatori postavený podle Michelangelova návrhu, Palazzo Nuovo ze 17. století a dva paláce, které střeží sbírky Kapitolských muzeí včetně toho nejznámějšího exponátu, Kapitolské vlčice a sošek zakladatelů Říma Romula a Rema.

Jednou z největších památek starého Říma je Pantheon na Piazza della Rotonda. Stavba Pantheonu začala v roce 27 př. n. l. Světlo se do chrámu sloužícího všem bohům dostává otvorem v kupoli, nemá totiž okna a ani je nikdy neměl. Otvor uprostřed kupole má symbolizovat slunce.

Piazza Navona, jedno z nejpůvabnějších římských náměstí, se rozkládá nedaleko Pantheonu. Uprostřed náměstí se nachází Fontána čtyř řek, jejímž autorem je Bernini.
edním z míst, které spíše než život minulý zobrazuje aktuální současnost, je Španělské náměstí. Turisté si cení především zdejších Španělských schodů. Je jich celkem 138 a v pravidelných intervalech je oddělují široká odpočívadla.

Vatikánský městský stát je s rozlohou 0, 44 km2 nejmenším státem na světě. Leží uprostřed Říma, oddělen hradbami. Hlavou Vatikánu je doživotně volený papež. Dnešní podoba Vatikánu pochází z roku 1870. V tomto roce se Řím stal hlavním městem sjednocené Itálie. Dvěma hlavními památkami Vatikánu jsou Vatikánská muzea a chrám svatého Petra. Tyto budovy jsou přístupné návštěvníkům každý den od 7.00 do 19.00, v zimě pouze do 18.00. Na přístup do zahrad a dalších budov je třeba speciální povolení. Vstupné do muzeí stojí kolem 15 euro.

Ubytování

Centrum města nabízí vcelku bohaté spektrum ubytování od těch nejdražších hotelů po laciné ubytovny. Obecně lze říci, že ceny za ubytování (hotel) v Římě jsou oproti ostatním evropským zemím poměrně vysoké. Obvyklá cena dvoulůžkového pokoje se sprchou a WC se pohybuje od 70 – 150 € / noc.

V nevýhodě se můžete ocitnout, pokud do Říma cestujete autem. Většina hotelů v centru totiž nemá své vlastní parkoviště a pokud nechcete svoje auto nechávat v garáži cca 10 minut chůze od hotelu nebo nechcete platit 1 – 2 € / hodinu za parkování na chodníku před hotelem, nezbude vám nic jiného než shánět dál, přestože cena za pokoj byla přijatelná.
Z těch lacinějších hotelů mohu doporučit Katy, Mari, Gexim nebo Restivo, všechny nedaleko zastávky metra Termini.

Hotely, které vám nabídnou luxusní pokoje, snídani a dokonce vlastní parkoviště chtějí za pokoj na noc kolem 200 €.
Na okraji Říma jsou u moře často vidět kempy, které vám poskytnou levné ubytování: pokoj ve studiu či chatku, přičemž sprchy a WC bývají společné. Nevýhodou je však příliš velká vzdálenost od centra města.

V blízkosti moře najdete též hotely nabízející pokoj s vlastním sociálním zařízením, parkovištěm a snídaní. Jedna noc v takovémto hotelu stojí cca 90 – 100 €.

Tags: