Umbrie

Umbrie si díky své malebné venkovské krajině a nespoutané vysokohorské přírodě zasloužil přezdívku „zelené srdce Itálie“. Nejen krajinou, ale i krásou a bohatstvím středověkých měst Umbrie proslula.
Nejvýhodnější základnu pro výlety do okolí tvoří dvě nejkrásnější města tohoto kraje, Assisi a Spoleto. Ani jeden z těchto klenotů si rozhodně nenechte ujít, stejně jako staré centrum Perugie a horská městečka Orvieto, Gubbio, Montefalco a Todi.

Půvabné středověké město Assisi s ulicemi ověnčenými pelargoniemi, pěknými průhledy a s kašnami na náměstích je dědicem odkazu sv. Františka, odpočívajícího pod bazilikou sv. Františka. Nejen tento kostel, ale i další pamětihodnosti v Assisi stojí zato vidět!

Staré jádro Perugie se rozprostírá kolem Corsa Vannucci pojmenovaného na počest místního malíře Pietra Vannucciho alias Perugina. Na severním konci leží Piazza IV Novembre, jíž dominuje Fontana Maggiore ze 13. století, kterou ztvárnili Nicola a Giovanni Pisanovi. Vzadu se tyčí dóm z 15. století. Po stranách portálu se všimněte sochy papeže Julia II. a kazatelny, spodobněné pro kostel San Bernardino v Sieně. Capella del Santo Anello ukrývá „svatební prsten“ Panny Marie – těžký achát, jenž prý mění barvu podle charakteru svého nositele.

Spoleto, jež založili Umbrové, spravovali jako jednu z nejdůležitějších římských kolonií Langobardi. Polohou v zalesněné krajině patří Spoleto k nejkouzelnějším umbrijským městům. Jeho městskou atmosféru umocňují strhující památky. Na jižním konci náměstí Piazza del Mercato se klene Arco di Druso, římský oblouk z 1. století po Kristu. Hned vedle uvidíte kostel Sant’Ansano, jehož kryptu pokrývají fresky ze 6. století. Via Aurelio Saffi v severní části náměstí vede ke svatyni Sant’Eufemia. Velmi blízko se před vámi otevře Piazza del Duomo ve tvaru vějíře, s dómem z 12. století.